Croonian Lecture

Croonian Lecture to prestiżowe wykłady w zakresie nauk biologicznych, które są wygłaszane na specjalne zaproszenie Towarzystwa Królewskiego oraz Królewskiego Kolegium Lekarskiego. Wykład ma charakter doroczny i jest połączony z nagrodą w postaci medalu i kwoty pieniężnej (obecnie 10000 funtów[1])[2].

Pomysł i plany organizacji tego typu wykładów znaleziono wśród dokumentów Williama Croonne, jednego z pierwszych członków Towarzystwa Królewskiego, po jego śmierci w 1684 roku. W dokumentach tych były plany wsparcia finansowego dwóch lektoratów, po jednym dla Towarzystwa Królewskiego i dla Królewskiego Kolegium Lekarskiego. Wdowa Croone przekazała środki na realizację tych planów, wraz ze wskazaniem, iż mają one być przeznaczane na wykłady i prezentacje eksperymentów wnoszących wkład w rozwój wiedzy naturalnej, lub (warunkowo) z innych przedmiotów, które w opinii prezesa Towarzystwa Królewskiego, będą najbardziej przydatne w promowaniu obszarów, zgodnie z misją powstania Towarzystwa. Seria wykładów rozpoczęła się w 1738 roku.

Do wykładów tych mogą być nominowani obywatele Wspólnoty Narodów oraz Irlandii, a także osoby, których miejscem stałego pobytu i pracy od co najmniej trzech lat jest kraj należący do Wspólnoty albo Irlandia.


Developed by StudentB